چاپ کارت اسکرچ

کارت اسکرچ که به کارت رمزدار نیز معروف است، یک کارت ساخته شده از pvc با اطلاعاتی مخفی رو آن است که قرار نیست هرکسی آن را ببیند زیرا توسط یک پوشش مات پوشیده شده است. در گذشته کارت‌های اسکرچ دار (کارت‌هایی که روی آن‌ها پوشش اسکرچ وجود دارد) با یک ماده مضر بر ساختار طبیعت پوشیده می‌شدند. نهایتا در سال ۱۹۸۰ یک متخصص چسب‌سازی بنام جروم گرینفیلد یک ماده پوشاننده اختراع کرد که حلال آن آب بود و روی طبیعت اثر نامطلوبی نداشت. لازم به ذکر است که تا به امروز از همین ماده برای چاپ اسکرچ روی کارت‌ ها استفاده می‌شود و ماده جدیدی جایگزین آن نشده است.

کارت اسکرچ

این پوشش به سادگی خراشیده می‌شود هر چند که نسبت به خراش ملایم مقاوم است. این کارت‌ ها در موارد بسیاری مورد استفاده می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به کارت شارژ تلفن همراه، کارت قرعه کشی محصولات، کارت اصالت کالا، کارت گارانتی، کارت اصالت نرم افزاری اشاره نمود. کارت اسکرچ دار در طرح‌ها و سایزهای متفاوت قابل تولید هستند. اسکرچ را نیز می‌توان در انواع طرح‌ها و رنگ‌های طلایی و نقره‌ای چاپ زد. چاپ اسکرچ با طرح‌ها و رنگ‌های خاص به شما این امکان را می‌دهد که یک کارت زیبا و خلاقانه به وجود آورید.

انواع کارت اسکرچ

لیبل اسکرچ

هر آنچه که در زیر لایه اسکرچ چاپ می‌شود مانند چاپ انواع شماره سریال، شماره رمز، شماره پین، بارکد، بارکدهای دیجیتالی، اطلاعات پرسنلی نباید به سادگی در دسترس کاربر قرار گیرد. برای محافظت از این اطلاعات می‌توان از لیبل اسکرچ استفاده نمود. لیبل اسکرچ (label scratch) برچسبی با یک لایه شفاف و یک لایه خراش‌پذیر است که با طرح‌های مواج و دو رنگ وجود دارد و از پاک شدن شماره محافظت خواهد کرد. در بدنه لیبل برش‌های امنیتی خاصی ایجاد می‌شود تا هنگام سوء استفاده و کندن آن، لیبل پاره شود. این کار از سرقت اطلاعات زیر لیبل بدون خراشیدن اسکرچ جلوگیری می‌نماید.

لیبل اسکرچ باید دو خصوصیت اصلی ذیل را دارا باشد:

  1. با خراش ناخن یا وسیله دیگری به راحتی ازبین برود.
  2. اطلاعات زیر اسکرچ حتی با تابیدن نور شدید از پشت آن قابل دیدن نباشد.

سیلک اسکرچ

به صورت شیت یعنی چند کارت یا لیبل در کنار هم به صورت همزمان شماره و uv و سپس اسکرچ می‌شوند.

مراحل چاپ اسکرچ روی کارت PVC 

چاپ کارت اسکرچ دار در ۴ لایه صورت می‌گیرد که  عبارتند از:

  • لایه اول : چاپ روی این لایه انجام می‌گیرد.
  • لایه دوم : اطلاعات متغیر در این لایه درج می‌شوند.
  • لایه سوم : این لایه شامل روکش سلفون براق یا لمینت براق می‌گردد.
  • لایه چهارم : این لایه نیز شامل چاپ اسکرچ یا همان لایه محافظ اطلاعات است.