ویژگی های چاپ دیجیتال:

از مهم‌ترین ویژگی های چاپ دیجیتال، چاپ مستقیم است، این بدان معنا است که در چاپ دیجیتال واسطه هایی چون پلیت ها حذف می شوند. به همین دلیل چون دستگاه قابل تنظیم و کالیبره کردن است، حتی امکان چاپ یک نسخه از طرح دیجیتال نیز وجود دارد. برای مشاهده طرح های اولیه، چاپ دیجیتال یکی از بهترین روش های چاپ است. با اولین چاپ، رنگ نهایی طرح و تغییر آن امکان‌پذیر است. این ویژگی ها باعث شده زمانی که اطلاعات متغیر (Variable Data Printing) برای چاپ وجود دارد، چاپ دیجیتال بهترین گزینه باشد. چاپ کارت های پرسنلی و کارت های دعوت نمونه بارز اطلاعات متغیر هستند. یکی از ویژگی های مثبت چاپ دیجیتال انعطاف پذیری بالا و چاپ اطلاعات متغیر است. این انعطاف پذیری در چاپ به این مسئله باز می گردد که خروجی های چاپگر های دیجیتال به صورت تک تک است و با هر چاپ شما می توانید در چاپ بعدی تغییر ایجاد کنید. در واقع رایانه در این زمان به چاپگر می گوید اطلاعات را به صورت بیت خروجی بگیرد، و بررسی شباهت بیت ها در حوزه فعالیت چاپگر و رایانه نبوده و در فرایند چاپ اهمیت ندارند.

چاپ دیجیتال

در ابتدا بیایید ببینیم چاپ دیجیتال چیست؟ تفاوت اصلی مراحل چاپ دیجیتال (Digital printing) با سایر روش‌های سنتی چاپ (افست، لیتوگرافی، فلکسوگرافی، گراور، یا لترپرس) در استفاده نکردن از پلیت‌ است. در این روش چاپگرها (عمدتا لیزری و جوهر افشان) مستقیما فایلها را از رایانه دریافت می‌کنند و توسط تونر یا جوهری که بدون نفوذ، به صورت لایه‌ای نازک روی سطح کاغذ، چوب، شیشه، سنگ، فوم برد، بوم، پارچه و کنواس قرار می‌گیرد، عمل پرینت را انجام می‌دهند.
سپس جهت تثبیت رنگ ها فرایندهای حرارتی و تابش UV بر روی زمینه مد نظر انجام می شود. همین تفاوت اساسی در دستگاه های چاپ دیجیتال، باعث افزایش سرعت، کیفیت، کاهش زمان و تقاوت قیمت روش دیجیتال و سایر روشها محصولات می شود. 

چاپ دیجیتال6

تفاوت های اساسی چاپ شخصی شده دیجیتال و افست

  1. توصیه می شود چاپ دیجیتال برای تیراژ پایین و چاپ افست برای تیراژ بالا بکار برده شود.
  2. در روش دیجیتال طرح مستقیما از کامپیوتر به پرینتر و از آن به کاغذ منتقل می شود. اما در روش افست ابتدا یک زینک از طرح تهیه می شود و بعد رنگهای آبی، سرخابی، زرد و مشکی به طور جداگانه از زینک به کاغذ منتقل می شوند.
  3. چاپ دیجیتال فوری انجام می شود در حالی که برای انجام شدن افست باید چند روز منتظر بمانید.
  4. هزینه چاپ دیجیتال در تعداد مشابه روش افست بیشتر می شود.

مزایا و کاربردهای چاپ دیجیتال

• می توان هر نسخه را جداگانه ویرایش و پرینت کرد تا به نسخه نهایی مد نظر رسید.
• یک نوع چاپ شخصی شده است، امکان پرینت تصاویر و اطلاعات متفاوت در هر نسخه وجود دارد. برای مثال محصولاتی مثل کارت پرسنلی در هر نسخه شماره سریال، نام و تصویر فرد متفاوت است.
• چاپ در تیراژ کم و حتی یک عدد امکان پذیر است، تا جایی که به آن چاپ در تیراژ محدود نیز می گویند.
• از دیگر نقاط قوت این روش می توان به سرعت بالاتر و صرف زمان کمتر به دلیل نبود مرحله تهیه پلیت یا زینک اشاره کرد.
• کار با دستگاه چاپ دیجیتال زیراکس بسیار ساده‌تر از دستگاه های افست و سایر روش‌ها است که این مزیت موجب می شود هر فردی با آموزش مختصر چند روزه یا حتی چند ساعته بتواند با آنها کارکند و نیازی به تخصص حرفه‌ای نیست.
• تولید زباله های شیمیایی و کاغذی کمتر از دیگر مزیت های آن است.
• دستگاه‌های مربوط به این روش روز به روز در حال گسترش و بهبودی هستند. از سال ۲۰۱۰  با وجود فناوری‌های نوین، مانند تکنولوژی نانو در سیستم پاشش جوهر پرینترها محدودیت بسیار کمتری در سرعت و هزینه دارند.
• به دلیل قرار گرفتن تمامی رنگها به صورت یکجا کیفیت چاپی آن نسبت به افست بالاتر است.
• نزدیک بودن رنگهای چاپ شده به رنگهای طرح اصلی