شیت عمومی چیست؟

صنعت چاپ از قرن پانزدهم میلادی رواج پیدا کرد و اروپاییان نیز به‌طور گسترده از آن برای انتشار علم و انتقال اطلاعات استفاده کردند. رفته‌رفته صنعت چاپ شکل امروزی را به خود گرفت و ماشین‌های چاپ مدرن، جایگزین‌ دستگاه‌های چاپ قدیمی شدند. ماشین‌های چاپ امروزی برای چاپ کردن انواع مختلف کاغذ، از شیوه‌های گوناگون، مثل چاپ افست یا دیجیتال، استفاده می‌کنند.

شیت عمومی

چاپ افست یکی از روش‌های چاپ برای تیراژ انبوه محسوب می‌شود که می‌توان از آن برای چاپ طرح‌هایی نظیر بروشور، پوستر، تراکت و… استفاده کرد. در چاپ افست طرح‌ها با کمک یک سری سیلندر روی کاغذهایی به‌نام شیت، چاپ می‌شوند. این شیت‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند و می‌توان طرح‌ها را روی شیت مناسب چاپ کرد.

یکی از مشکلاتی که کار با این دستگاه به‌وجود می‌آورد، هدر دادن بیش از اندازه‌ی کاغذ است؛ زیرا، اغلب طرح‌های چاپی فضای کامل یک شیت را پر نمی‌کنند. از طرف دیگر، این ماشین‌های چاپ نیز بر اثر کار زیاد، به‌مروز زمان استهلاک پیدا کرده و فرسوده می‌شوند. یکی از راه‌حل‌هایی که برای رفع این مشکلات در نظر گرفته شده، شیت عمومی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی شیت عمومی بپردازیم و مزایا و معایب آن را بیان کنیم.

Banner iStudio Technologies

صفحه‌ای به‌ نام شیت

شیت یا صفحه‌ی پرینت در واقع نوعی کاغذ از جنس چوب است که برای چاپ افست به‌کار می‌رود و مجلات، سربرگ‌ها، تقویم، بروشور، برگه‌های داخلی و پاکت‌های نامه را روی آن چاپ می‌کنند. شیت‌ها، ورقه‌های کاغذی با ابعاد مشخص‌ مثل ۵۰*۷۰ یا ۷۰*۱۰۰ سانتی‌متر هستند که بسته به ابعاد محصول چاپی، از میان سایزهای مختلف، گزینه‌ی مناسب برای آن انتخاب می‌شود.

این شیت‌ها معمولا مقاومت زیادی در برابر رطوبت دارند و جوهر پرینتر به‌خوبی روی آن‌ها می‌نشیند. علاوه بر شیت، برای چاپ افست می‌توان از رول هم استفاده کرد. رول‌ها نیز مانند شیت از جنس کاغذ هستند و به‌لحاظ کیفی، تفاوتی با آن ندارند. رول‌ها برای چاپ مداوم و بی‌وقفه به‌کار می‌روند؛ در صورتی‌که در چاپ روی شیت، هر صفحه‌ به‌صورت جداگانه چاپ می‌شود.

شیت عمومی

در چاپ افست طرح‌های مختلف و با طراحی‌های گوناگون برای چاپ فرستاده می‌شوند و الزاما همه‌ی طرح‌‌ها، نسبتی از سایز شیت نیستند. مثلا در چاپ یک بسته‌بندی، ممکن است فضایی از شیت خالی بماند و دور ریخته شود؛ در حالی‌که می‌توان از آن برای چاپ طرح‌های دیگر استفاده کرد.

چاپخانه‌ها برای اینکه ضرر زیادی بابت این دورریز‌‌ها نپردازند و مهم‌تر از آن در مصرف کاغذ صرفه‌جویی شود، از شیت عمومی استفاده می‌کنند. در این نوع شیت، چندین طرح در کنار هم با فاصله‌ی بسیار کم قرار داده می‌شود و به‌نوعی حداکثر استفاده را از فضای کاغذ می‌کنند تا در یک دور پرینت، تعداد بیشتری طرح خروجی از دستگاه گرفته شود.

معمولا روند کار برای پذیرش سفارش شیت عمومی به این‌صورت است که مشتری پس از تحویل طرح، باید منتظر بماند تا طرح‌های دیگری نیز به شیت اضافه شده و کار چاپ تمام آن‌ها به‌صورت یکجا انجام شود.

چاپ و بسته بندی 1

مزایا و معایب استفاده از شیت عمومی

از جمله مزایای کار با شیت عمومی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه‌ی اقتصادی‌تر؛
  • صرفه‌جویی در مصرف کاغذ؛
  • افزایش طول عمر دستگاه چاپ.

این نوع شیت معایبی نیز دارد؛ مثلا:

  • کیفیت رنگ چاپی پایین‌تر است؛
  • کیفیت چاپ عالی به‌نظر نمی‌رسد؛
  • زمان چاپ به سایر سفارش‌ها و تکمیل شیت بستگی دارد.