نکاتی در مورد شیت اختصاصی

شیت اختصاصی از شیت عمومی سریع تر چاپ می‌شود .هزینه چاپ شیت عمومی پایین تر است نسبت به شیت اختصاصی اما کیفیت شیت اختصاصی بالاتر است .

صنعت چاپ و تبلیغات معمولا انواع مختلفی از شیت ها وجود دارد که مورد استفاده قرار میگیرد. که می توان به شیت عمومی واختصاصی اشاره کرد ، اگر بخواهیم اطلاعاتی در مورد شیت ها در اختیار شما قرار دهیم باید ابتدا به توضیحی در مورد مفهوم شیت بپردازیم .

صنعت چاپ ، قسمت های متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها مبحث شیت بندی است . در بخش شیت بندی تمامی طرح های ارائه شده در یک صفحه در کنار هم چیده می‌شوند .

در واقع این طرح ها برای گرفتن زینک ( ورقه ای ازجنس پلاستیک ، فلز و یا کاغذ که برای کپی طرح در صنعت چاپ از آن استفاده می شود) در کنار یکدیگر قرا میگیرند .

این موضوع جالب است که برای هر یک از رنگ های مشکی ، قرمز، آبی و زرد یک زینک می بایست آماده شود.

شیت اختصاصی


در شیت اختصاصی نیز که از نام آن کاملا مشخص است زینک با یک هزینه مشخص تنها مخصوص یک نفر به منظور چاپ انجام می شود .

تفاوت شیت اختصاصی با شیت عمومی در چه مواردی است؟

در این مبحث در رابطه با تفاوت های شیت اختصاصی و عمومی مطالبی را مطرح میکنیم .

شیت عمومی به چند بخش تقسیم می‌شود که با توجه به قسمت‌های مختلف آن ، هر بخش می‌تواند به یک نفر از گروه چندنفره برای چاپ سپرده شود تا این شیت به‌صورت عمومی چاپ شود.

نکته مهم در رابطه با چاپ شیت عمومی هزینه به نسبت ارزان‌تر آن نسبت به شیت اختصاصی می‌باشد . البته میزان هزینه این نوع شیت به نحوه انجام کار توسط چند نفر نیز بستگی دارد.

در شیت عمومی هر بخش به یک نفر برای چاپ سپرده می‌شود و درنتیجه میزان هزینه نیز کاهش می‌یابد ، درصورتی‌که در شیت اختصاصی به این شکل نیست و باید شیت سریعاً چاپ شود ؛ بنابراین به دلیل فرآیند فوری و اختصاصی بودن، هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

نکته مهم در رابطه با زمان آماده شدن این دوشیت می‌باشد که مسلماً شیت عمومی دیرتر چاپ خواهد شد.