لیبل

تمامی کالاها و محصولات اعم از محصولات بهداشتی، خوراکی جات، اشیاء، پوشاک و … بارکد و مشخصات مربوط به خود را دارند، که این مشخصه ها بر روی بدنه آنها  نوشته شده است. این مشخصه ها به صورت لیبل یا برچسب بر روی محصولات چسبانده می شود. در واقع لیبل از مواد مصرفی پر کاربرد در لیبل پرینتر ها است که در مدل و برند های متنوع ارائه شده اند.

لیبل

انواع لیبل ها:

لیبل کاغذی

یکی از متنوع ترین لیبل ها از نظر برند و مدل است که در رنگ های مختلف به دو صورت برچسبی و معمولی عرضه می شود. از کاربرد های این لیبل کاغذی می توان به اداره پست، شرکت های حمل و نقل، فروشگاهی، مواد غذایی و … اشاره کرد که دارای عمر مفید و کوتاهی هستند.

لیبل حرارتی

این لیبل از لحاظ ظاهری همانند مدل کاغذی بوده اما چاپ با لیبل حرارتی توسط حرارت مستقیم و بدون ریبون انجام می شود و برای مدت زمان کوتاهی بر روی محصول قرار می گیرد، زیرا عمر نوشته آن بسیار کوتاه است..

لیبل وید

این برچسب مقاومت بسیار زیادی در مقابل گرما و کش آمدن دارد. برچسب وید به دو مدل شطرنجی و نقره ای دسته بندی میشود که نوع شطرنجی آن هنگام برداشته شدن از سطح بر روی آن میماند و غیر قابل استفاده میشود اما مدل نقره ای با جدا کردن آن از سطح کلمه VOID بر روی سطح چسبانده شده مینشیند و لیبل مجدد قابل استفاده نیست.

لیبل پی وی سی

لیبل های PVC دارای دو نوع براق و مات هستند و مقاومت بالایی در برابر باد، تابش آفتاب و باران نشان می دهد. جنس این لیبل پلاستیکی بوده و در عین حال در برابر کشیدگی مقاوم است. جهت چاپ روی برچسب های پی وی سی از ریبون های رزین و وکس رزین استفاده می شود.

لیبل متال

لیبل نوع متال از مقاوم ترین برچسب ها در مقابل پاک کننده ها بوده زیرا چاپ با این برچسب ها با ریبون رزین انجام می شود. دارای قدرت چسبندگی بالا در گرما و سرما و همچنین از خاصیت ضد خش برخودار است. لیبل های نوع متال در خودرو و لوازم برقی بسیار کاربرد دارد.

لیبل تایوک

این نوع لیبل از الیاف مصنوعی و پارچه ای تولید شده که در دو مدل معمولی و براق موجود است. این لیبل در نساجی، صنایع پوشاک، خودرویی و … جهت درج اطلاعات محصول و دستور العمل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لیبل پشت متال

این نوع لیبل چسبندگی بسیار بالایی را در میان دیگر لیبل ها دارد. برخی از اجسام نظیر پارچه، لاستیک و تایر خودروها به سختی برچسب ها بر روی آنها عمر می کند، اما لیبل پشت متال کار را بسیار ساده کرده و دیگر جدا شدن آن غیر ممکن است.